EU shipping available. Darmowa wysyłka na terenie Polski od 400 zł!

/
/
Kynofobia – Lęk przed psami

Kynofobia – Lęk przed psami

Lęk przed psami u dzieci

Kynofobia to inaczej lęk przed psami. Strach przed psami nabywany jest najczęściej we wczesnym dzieciństwie. Z reguły przyjmuje się, że lęk przed czworonogami powstaje w wyniku traumatycznego doświadczenia – ugryzienia, ataku czy gwałtownego skoku na dziecko, co powoduje u malucha bardzo silny stres.

Co można zrobić, aby pokazać dziecku, że kontakt z psem jest jedynie pozytywnym doświadczeniem?

Najlepiej zacząć od budowania pozytywnych skojarzeń jeszcze przed spotkaniem z prawdziwym czworonogiem. Tu mogą pomóc pluszowe psiaki na baterie (szczekające, ruszające się), książki z psami, filmiki na których dziecko może zobaczyć przyjacielski kontakt innego dziecka z pupilem.

Następnie warto znaleźć łagodnego czworonoga, który jest przyzwyczajony do kontaktu z małymi dziećmi. Przed spotkaniem warto pokazywać maluchowi zdjęcia tego psiaka, czy filmiki z jego udziałem. Istotne też, aby rozmawiać z dzieckiem na temat zachowań czworonoga, które mogą się pojawić podczas wspólnej integracji.

Na pierwszym spotkaniu większym komfortem dla dziecka będzie jeśli pozostanie w ramionach rodzica. Podczas takiego kontaktu warto przedstawić psa z bezpiecznej odległości, pomachać czworonogowi, zawołać po imieniu i nakłonić dziecko do podobnych ruchów. Czasem lęk jest na tyle silny, że takich spotkań w bezpiecznej odległości potrzeba kilku, lub nawet kilkunastu.

Kiedy dziecko zaczyna czuć komfort w pobliżu czworonoga czas na zmniejszenie odległości. To moment kiedy nadal trzymając potomka w ramionach możemy pozwolić mu na dotknięcie, czy pogłaskanie psa. Jeśli pojawiają się obawy lepiej zacząć samemu głaskać czworonoga mówiąc w tym czasie dziecku jak bardzo jest przyjazny i miły w dotyku. To może zdecydowanie zachęcić.

Jeżeli jednak obawy pojawiają się dalej, należy dać dziecku więcej czasu i prawdopodobnie zaaranżować więcej spotkań. Najważniejsze, aby do niczego go nie zmuszać i po prostu uzbroić się w cierpliwość.

Jeżeli Twoje dziecko tak bardzo boi się psów, że ma to wpływ na jego codzienne funkcjonowanie warto poszukać pomocy. Psycholog może zaoferować dodatkowe wskazówki i metody pracy, które pomogą maluchowi radzić sobie z takim lękiem i pomału go przezwyciężać.

Share with
Tags:

Obroże

Smycze

Akcesoria

Jaki rozmiar karabińczyka wybrać?

S – 55mm, przeznaczony dla małych psów i szczeniaków

M – 70mm, odpowiedni dla średnich psów

L – 85mm, polecany dla dużych lub bardzo ciągnących psów

Personalizowana kolorowa zawieszka dla psa z imieniem na zamówienie

Rodzaje zapięć

KLAMRA PLASTIKOWA

Odporna na warunki atmosferyczne, delikatnie zakrzywiona dla lepszego dopasowania i większego komfortu psa. Obroża wykonana z linek Paracord z klamrą nie posiada regulacji. Zmierz dokładnie obwód szyi psa, aby mieć pewność że będzie dobrze leżeć.

zapięcia obroży dla psa

KLAMRA METALOWA

W kolorze srebrnym lub różowego złota – jest lekko wygięta, aby dopasować się do szyi psa, ma zaokrąglone krawędzie, wykonana ze stopu cynku pokryta powłoką w wybranym kolorze w procesie galwanizacji. Obroża wykonana z linek Paracord z klamrą nie posiada regulacji. Zmierz dokładnie obwód szyi psa, aby mieć pewność że będzie dobrze leżeć.

Złota klamra obroży

PÓŁZACISK

Elementem zaciskowym jest pasek, blokowany przez mocne metalowe okucia. 

Rodzaje zapięć obroży dla psa

MARTINGALE

Elementem zaciskowym jest pętelka

Martingale zapięcie

ZACISK Z REGULACJĄ OBWODU

Ozdobny supeł zaciskowy umocowany na dodatkowej pętelce pozwala na regulację obwodu obroży, aby idealnie dopasować ją do szyi psa. Jeśli Twojemu psu zdarzają się wahania wagi lub ma bujną sierść takie rozwiązanie będzie idealne.

Regulacja obwodu szyi psa

SPRZĄCZKA

Regulacja na plecionym pasku (zakres dopasowany do wybranego rozmiaru). Jeśli Twojemu psu zdarzają się wahania wagi lub ma bujną sierść takie rozwiązanie będzie idealne.

Plecione zapięcie klamerka dla psa